| Zdjęcia |Kontakt |

 


Jerzy Więckowski (ur. 1940), warszawian, od 35 lat muzyk jazzowy-perkusista, manager muzyczny.. Był liderem kilku zespołów dixielandowych: Vistula River Brass Band, której przez 10 lat szefował, Blus Fellows, którego to od 20. lat jest managerem.
   Jest uznanym współpracownikiem Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego a także animatorem ruchu jazzowego - w tym warsztatów jazzowych w Chodzieży i Gnieźnie. Zaczęło się od spotkania z niezapomnianym Lechem Terpiłowskim, znakomitym krytykiem muzycznym podczas spotkań przy amerykańskich płytach w "Smoczej Jamie". Pierwsze występy rozpoczął z zespołem Buddy Bolden Band zaś w roku 1971 związał się z Vistulą River Brass Band by po dwóch miesiącach współpracy zostać liderem tego zespołu, z którym dwukrotnie zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie "Złota Tarka".
   Benefi 35-lecia pracy artystycznej obchodzony był 10 maja 2004 roku w warszawskim klubie "Stodoła". Wieczór otworzył - "Five Dixielenders" w składzie: Władysław Dobrowolski -tp, Andrzej Bigolas cl, Ireneusz Kozłowski -b, Zygmunt K. Jagodziński -bjo, Krzysztof Marszałek -bjo, Edward Tomczyk - dr.
   Następnie specjalnie reaktywowana na tę okoliczność "Vistula River Brass Band", z jej byłym liderem i perkusistą Jerzym Więckowskim. Skład tej historycznej formacji stanowili: Stefan Woźniakowski - tp, Andrzej Bigolas - cl, Waldemar "hrabia" Wolski - tb, Edward Strąk - ts, Jerzy "Watson" Żebrowski - p, Andrzej "Snajper" Jastrzębski - tu, Andrzej "Słoneczko" Umiński - bjo oraz wspomniany Jerzy Więckowski - dr. W finałowym występie grał "Blues Fellows" w aktualnym składzie: Stefan Woźniakowski - tp, Marek Kucharski - ts, Andrzej Wysocki - b, Bogdan Ignatowski - g, bjo, Jerzy Więckowski - dr oraz wokalistka Ewa Konarzewska..
   Największe w karierze Więckowskiego sukcesy to dwa wyróżnienia w 1974 i 1975 roku oraz dwukrotne zwycięstwo w konkursie o "Złotą Tarkę" (1976 i 1977). Najbardziej wzruszający moment w karierze artystycznej to wydarzył się w roku 1984. Stan wojenny, czyli wojna "Jaruzelska", kilkadziesiąt dni przed tragicznym mordem ks. Jerzego Popiełuszki (zginął 19. XI. 1984) Mieliśmy zagrać podczas ślubu w podziemiach kościoła św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Tego ślubu udzielał właśnie ks. Jerzy Popiełuszko. Stosując różne fortele przenieśliśmy instrumenty do kościoła choć nie było to łatwe, jako że świątynia była pod permanentną obserwacją "SB". Podczas ceremonii zaślubin graliśmy młodej parze ich ukochany dixieland. Graliśmy na tym ślubie po kryjomu, jako że nie wolno było oficjalnie z taką muzyką afiszować się. Po ceremonii ślubnej ks. Jerzy podszedł do nas gratulacjami i pytaniem, dlaczego tak krótko graliśmy, tak się księdzu Jerzemu nasza muzyka podobała się (dodam, że słyszał ją po raz pierwszy). Było to nasze ostatnie spotkanie z ks. Jerzym Popiełuszką, który oddał swe życie w ofierze za ojczyznę, m.in. i za to też, żebyśmy nigdy więcej nie musieli grać po kryjomu.
  Zagranicą zespół występował m.in.: "Internationales Festival" w Dreźnie, Międzynarodowy Festiwal w Dunkierce, Międzynarodowy Festiwal "Festa de Avante" w Lizbonie, kluby jazzowe w RFN, Francji, Skandynawii i Holandii, Czechosłowacji i ZSRR. Nagrania płytowe w 1975 - singiel, nagrana przez wytwórnię płytową Tonpres z dwoma utworami; The Entertainer (S. Joplin) i Panama Rag (W. Tyers). Jazz Forum Records 038, 2004.

  Dyskografia Jerzego Więckowskiego:

  1. Singiel TONPRESU – S62 B
 
2. Biały kruk czarnego krążka – Klub Płytowy PSJ
  3. Entreiner – Polish Jazz
  4. INTERNATIONALES FESTIVAL DIXIELAND DRESDEN
  5. Koncert w Jazz Club Hannower – live
  6. Blues Fellows Dixieland Group – Poljazz PSJ 156 LP, 1986
  7. Blues Fellows Dixieland Group – Polskie Nagrania CK 922, 1986
  8. Blues Fellows Dixieland Group – kaseta „INTERPEGRO” CM, 1992
  9. Blue Fellows: Live in Akwarium – Polonia Records CD 196, 1999
10. Blues Fellows Swingin’ Band & Ewa Konarzewska: Prisoner of Love
      - Jazz Forum Records 038, 2004

 

powrót do serwisu STOART


Kontakt:

email: jerzyw@aster.pl
          jerzy.wieckowski@wp.pl

 

       tel.  0-22 620 18 42
tel.kom. 0-601827081


Copyright © 2000-2005 by STOART. All rights reserved. Design by lkriss